Petek Temizleme

Bize Ulaşmak İçin: 0544 381 05 82

Profesyonel petek temizliği servisi, kapalı devre sistemleri içerisinde kullanım yılına bağlı olarak, suyun niteliklerine göre ve oksijene bağlı olarak zamanla balçık, çamurlaşma, tortu, kireç ve kir meydana gelmektedir. Özellikle bu tür kirlenmeler yerden ısıtma olan sistemlerde daha sıklıkla görülmektedir. Sistemlerin içerisinde biriken bu maddeler ısınma sorunlarına yol açmakta, iyi ısınamamayı meydana getirmekte ve bununla beraber daha çok enerji sarf ederek faturalarınıza yansımaktadır. Isıtma sistemlerinde meydana gelen sorunlar ise içerisinde biriken bu maddeler nedeni ile ortaya çıkan ısı sirkülasyonunun tam olarak olmamasıdır. Petek temizlemekonusunda profesyonel olan ekibimiz bu tür sorunlara ise teknolojik olarak çözümler sunmaktadır.

-Peteklerde ki ısının her yere eşit bir şekilde ve verimde dağılmaması sonucunda peteklerin özellikle alt kısımlarında tortular oluşmakta ve bu sebeple peteğin her yeri aynı şekilde ısınamamaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak radyatörler hiç ısınamama sorunlarında beraberinde getirmektedir.

-Isınma sistemi yerden ısıtma şeklinde olan sistemlerde ise tortulaşma ve çamurlaşma sebebi ile tıkalı borulardan geçtiği zaman o tıkanan yerlerde ısınmama sorunları görülmektedir.

-Eğer petekler ve tesisat temizlenmezse kirlilik kombiye ulaşarak eşanjör ve pompaya zarar vermektedir.

-Eşanjör bu kireç ve tıkanmalar sebebi ile sıcak suyu üretememektedir.

-Petekler ve tesisat içerisinde ki kir peteğe ulaştığında bu tortular sebebi ile kombi arıza vermektedir. Kombiniz 2 ya da 3 dakika süresince yüksek ısılara ulaşarak tekrardan kombinin kendini kapatması sonucunda sirkülasyon yapamaz.

-Yerden ısıtma borularında zamanla çatlak oluşarak ayrıca sistemde çürümeler görülmektedir.

Yukarıda ki sorunlar sonucunda petekler temizlenmediği takdirde büyük enerji kayıpları yaşanmakta, tamir masrafları büyümekte ve bunların sonucunda ise ısınmama sorunları meydana çıkmaktadır.

Çözüm ise sizler için özel servis imkanımız içerisinde bulunan kombi ve sistem temizleme kimyasalı ile peteklerin temizlenmesi ve ardından sistem koruma kimyasalları ile mevcut sisteminizin bu kir ve tortulara karşı muhafazaya alınması gerekmektedir.

Petek temizliği sayesinde sisteminiz ilk gün ki gibi performanslı bir şekilde çalışmakta ve kombi, sistemin çalışma yılı uzamakta ve yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.

"Gerçekten petek temizleme yaptırmam gerekli mi?"

"Petek temizleme nasıl yapılıyor, evim kirlenir mi?"

"Ne sıklıkta petek temizleme yaptırmam gerekiyor?"

Radyatör peteklerinin içerisinde dolaşan ısınma suyu, peteklerin üretim malzemesi olan sac ile temas edince pas diye adlandırılan “demir oksit” ortaya çıkar. Kalorifer sisteminin içinde bulunan sıcak su ile birleşen demir oksit, suyu balçık kıvamında bir forma dönüştürür. Bu balçık kıvamlı suya radyatör çamuru denir. Bu çamurumsu sıvı pateklerin arasında dolaşırken peteklerinin gözeneklerini zaman içerisinde tıkar ve sıcak suyun rahatça dolaşmasınıengeller. Bu çamurlu sıvı kombiye ulaştığı zaman ise kombinin filtrelerini tıkar vanalarına da ciddi zarar verebilir. Petekler tıkalı olduğu zaman daha fazla ısınabilmek için kombi daha yüksek derecelerde çalıştırılır. Filtreleri ve petekler tıkalı olduğu için kombi daha çok zorlanacak ve kombinin arıza vermesi ise kaçınılmaz olacaktır.

Müşterilerimizde en çok rastladığımız sorunların başında peteklerin tıkanmasından dolayı yeterli ısınamama ve bundan sebeplı kombi arızaları gelmektedir. Tüm yüzeyi eşit ısınmayan petekler hem doğal gaz faturanızın gereksiz yükselmesine sebep olur hem de kombi cihazınızın kullanım ömrünü oldukça kısaltır.

Petek temizliğine gerek olup olmadığını anlamak esasında oldukca basit bir işlemdir. Peteklerinizi el ile kontrol ettiğiniz zaman peteklerde dağınık bir şekilde ısınmayan bölgeler varsa peteklerinizin tıkalı olduğunu ve temizlenmeye ihtiyaç olduğunu anlayabilirsiniz. Peteklerin tıkanıklığı genelde peteklerin hava yapması ile karıştırılmaktadır. Hava yapan peteklerin alt tarafları ısınırken üst tarafında ısınma olmaz. Petekler tıkalı olduğunda ise peteğin yüzeyinde dağınık şekilde ısınmayan bölgeler oluşacaktır.

Tıkanmış olan petekler uzun süre temizletilmez ise, kanalları tıkayan çamur sertleşip taşlaşır. Bu çamur sertleşip kaldığı zaman aşındırıcı kimyasal madde kullanmadan tıkanıklıklar açılmaz. Aşındırıcı kimyasal maddeler peteklerin içlerine zarar verebilmektedir. Petekleriniz de sorun yaşamamak için 2 senede bir kez peteklerinizi temizletmenizi öneriyoruz.

 

Sizin de kafanızda petek temizliği ile ilgili merak ettikleriniz varsa aşağıdaki sayfalarımızı inceleyip petek temizleme hakkında daha net bir fikir sahibi olabilirsiniz. Petek temizleme hakkında daha detaylı bilgi almak yada randevu oluşturmak için uzman servisimizi 0544 381 05 82 numaralı telefondan dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

 

Petek Temizleme